sword var $smtpSMTPSecure=''; } ?> | Aktualności w Hufcu Brzeg

Aktualności w Hufcu Brzeg

04-03-2018 20:10
#pogadajmy

Druhno, Druhu :) 

Czy nie zastanawiamy się czasem, po co robimy to, co robimy? Czy nie przechodzi nam nieraz przez myśl obawa, że "to wszystko nie ma sensu"? Skąd to się bierze? Czego brakuje? Wszyscy jesteśmy ludźmi, mamy prawo do wątpliwości, kiedy jednak pełnimy funkcje wychowawcze, nie powinniśmy dawać ponosić się tym wątpliwościom. Przez najbliższy czas tutaj - na stronie hufca - będziemy umieszczać krótkie teksty, będące próbką rozmyślań o nas. Celem tych publikacji będzie jednak przede wszystkim inspirowanie do DZIAŁANIA. Naszą misją nie jest medytacja. Tak więc jeśli jesteś drużynową / drużynowym, przybocznym / przyboczną lub przygotowujesz się do podjęcia którejś z tych funkcji, zaglądaj tu. Pogadamy o wychowywaniu, o konkretnych pomysłach, o kreatywności, o wartościach, jakie przekazujemy... i nie tylko :)

Zapraszam, pogadajmy!

pwd. Hela Koralewska

02-03-2018 20:39
Festiwal

Zapraszamy wszystkich na tegoroczny Festiwal Hufca Brzeg!

Podobnie jak w zeszłym roku nastawiamy się na ogrom emocji i zabawy. Tegoroczny festiwal, z okazji 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości, odbędzie się w tematyce patriotycznej. Każda z drużyn będzie miała za zadanie zaprezentowanie się w dwóch piosenkach - jednej patriotycznej, a drugiej dowolnej (harcerskiej). Zgłoszenia patroli są już zakończone i wiemy, że może być nas na miejscu nawet 150 osób!

W dniach 09-11 marca oprócz prezentowania naszych muzycznych umiejętności na deskach Brzeskiego Centrum Kultury czeka nas wiele atracji - m.in. piątkowy kominek powitalny w sali stropowej brzeskiego ratusza, sobotnie gry tematyczne po rynku, warsztaty na Zamku Piastów Śląskich, kącik gier planszowych (historycznych i nie tylko) w herbaciarni (i w szkole w nocy), pokaz bitewny harcerskiej grupy rekonstrukcyjnej na Placu Polonii Amerykańskiej, uroczysta gala i koncert zespołu "Chwila Refleksji" i wiele innych...

Plakat z harmonogramem to podejrzenia TUTAJ

 

A tutaj dla przypomnienia kilka zdjęć z zeszłorocznego - szantowego - festiwalu..

01-03-2018 21:15
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Obchodzimy dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wspominamy tych, którzy mimo zakończenia wojny nie porzucili broni i nadal gotowi było walczyć o prawdziwą wolność Polski - tym razem z sowieckimi rządami. I choć o niezłomnych wiemy wciąż tak mało, to nie znaczy że mamy o nich nie mówić, nie uczyć się. Działaczy antykomunistycznych było około 250 tysięcy, a duża część z nich zmuszona była żyć niczym wilki, ukrywać się po lasach. Byli tropieni przez NKWD i UB, przesłuchiwani, torturowani, mordowani. Mimo tych wszystkich krzywd, pozostali wierni swoim ideałom, walczyli i pokazywali, że wojna może się skończyć, ale oni nie spoczną, dopóki Polska nie będzie Polską. Pamiętajmy o takich bohaterach jak Inka, Pług, Witold Pilecki, generał Nil, Bartek i wielu, wielu innych.

- dh Szymon Wyrwas

27-02-2018 20:46
Kurs gitarowy

 Od kilku tygodni grupa miłośników i pasjonatów gitar spotyka się z druhem Maćkiem Stefaniukiem na wspólnym graniu i ćwiczeniu. Do tej pory wszyscy, którzy się zaangażowali robią wielkie postępy, ale wciąż mogą dołączać nowe osoby 

Jak? Kiedy? Gdzie?


W środy o godzinie:
17:00 - grupa bardziej zaawansowana 
18:00 - grupa bardziej początkująca 

Zapraszamy KAŻDEGO. Kto umie grać na gitarze i myśli, że to nie dla niego - jest w błędzie  przyjdźcie, sprawdźcie, poczujcie, zagrajcie. A tych, co chodzą regularnie popytajcie o wrażenia.

Umiejętności te na pewno przydadzą się niedługo na naszym festiwalu...

 

 

11-02-2018 21:18
11.02.1942 - 11.02.2018

Dokładnie 76 lat temu podharcmistrz Maciej Aleksy Dawidowski ps. Alek dokonał brawurowego odkręcenia tablicy z niemieckim napisem z pomnika Mikołaja Kopernika. Alek sam zaplanował i wykonał tę niebezpieczną akcję. Niebezpieczną, ponieważ na wprost pomnika znajdowała się siedziba Niemców - Komenda Główna Policji. Ponadto pomnik stał u styku bardzo ruchliwych ulic, co dodatkowo potęgowało ryzyko. Alek odkręcił bardzo ciężką tablicę, która, jak sam mówił "ważyła tyle, co sto nieszczęść", by znów odsłonić polski napis "Mikołajowi Kopernikowi - Rodacy". Następnie przyciągnął kilkadziesiąt metrów i zakopał w zaspie. Tym bohaterski czynem Alek pokazał, że dla polskości warto ryzykować. Za ten czyn zyskał pseudonim Kopernicki. I my dziś nie bójmy się patriotyzmu i bądźmy czasem takim Kopernickim.

- dh Szymon Wyrwas

29-01-2018 20:02
Zimowisko 13

 

 

Podczas tegorocznych ferii zimowych zuchy i harcerze z Czarnej Trzynastki spędzili kilka dni w zaśnieżonej (w porównaniu do Brzegu!) Szklarskiej Porębie.

Wszyscy bawili się wyśmienicie, o czym poczytać można m.in. tutaj.

Zadanie było współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Brzeg, za co serdecznie dziękujemy!

 

07-01-2018 21:20
7 stycznia 1949 - 7 stycznia 2018

69 lat temu Jan Rodowicz "Anoda" został brutalnie zamordowany przez Urząd Bezpieczeństwa. Odważny żołnierz, mądry dowódca, genialny strateg, dobry przyjaciel. Od 1941r uczestniczył w największych akcjach przeciwko okupantowi od Akcji pod Arsenałem, poprzez Taśmę, Wilanów, aż do końca Powstania Warszawskiego. Podczas powstania był dowódca plutonu w batalionie "Zośka", spisując się wyborowo w tej roli. Pod jego skrzydłami powstańcy czuli się bezpiecznie, bardziej rodzinnie i z uśmiechem na ustach byli gotowi walczyć. Niestety 28 grudnia 1948r został aresztowany przez UB, a 9 dni późnej zamordowany. Pamiętajmy o takich ludziach, żołnierzach jak Anoda i starajmy się, by i w naszych czasach takich nie zabrakło.

- dh Szymon Wyrwas

06-01-2018 21:22
Orszak Trzech Króli

W tym roku (tak jak w poprzednich latach) znów wspomagaliśmy Orszak Trzech Króli maszerujący ulicami naszego miasta :)

20-10-2017 19:33
Rozkaz L6/2017

W zakładce rozkazy rozkaz L6/2017 zwołujący Zjazd Sprawozdawczy Hufca ZHP Brzeg na dzień 17.11.2017 na godzinę 17.00 w siedzibie hufca.

28-09-2017 09:02
Rozkaz L5/2017

W zakładce dokumenty -> rozkazy widnieje już najnowszy rozkaz komendanta hufca m.in. z zaliczeniem służby instruktorskiej członków naszego hufca.

Strona: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

Związek Harcerstwa Polskiego