AktualnościHufiec Brzeg

75 lecie Hufca Brzeg – Dalsza historia hm. Wincentego Muchy

Po krótkiej przerwie wróćmy myślami do Wincentego Muchy – mała zapowiedź sprzed kilku dni mogła rozbudzić naszą ciekawość, warto zatem pociągnąć ten temat, aby rozwiać kolejne wątpliwości! Co to za człowiek – Wincenty Mucha? Co nim kierowało, co motywowało go do pracy harcerskiej, do rozwijania harcerstwa na ziemiach brzeskich? Jaka jest jego historia?
Wiemy, że harcerstwem zainteresował się jeszcze w rodzinnym Jaworznie. Z czasem musiał przenieść się za pracą do Mościc, dziś dzielnicy Tarnowa. Tam rozkręcił się harcersko już na dobre – został drużynowym, a niedługo potem hufcowym tamtejszego Samodzielnego Hufca Harcerskiego. Był rok 1937.
Zbliżała się wojna. Widmo agresji ościennych mocarstw postawiło polskich patriotów przed wieloma trudnymi decyzjami. Wincenty Mucha również musiał się z takimi mierzyć. Był jednak na tyle odważny i zaangażowany, że bez wahania tuż przed wybuchem wojny, podjął się organizacji Hufca Pogotowia Wojennego, którego został komendantem. Od samego początku wojny działał w konspiracji, nawiązując kontakty między jednostkami patriotycznymi, między innymi między swoim Hufcem a organizacją wojskową Orła Białego w Krakowie. Do 1940 roku udało mu się zainspirować i pociągnąć za sobą wielu młodych ludzi z Mościc, z którymi stworzył prężne zastępy Szarych Szeregów… Wojna trwała, Mucha niezmiennie był ogromnie zaangażowany w działalność konspiracyjną.
Co się działo dalej? Jak wyglądało życie Muchy do końca wojny, jak po niej? O tym już niebawem, wypatrujcie kolejnych wieści, kolejnych postów!
I nie zapominajcie o #75challenge ????